ADS hesabınızda; günlük, haftalık ve aylık analizler yaparak gerekli stratejileri uyguluyorum.

Google ADS danışmanlığı hizmeti, reklamlarınızın doğru şekilde kurulmasını, doğru stratejilerle oluşturulmasını ve düzenli takip edilerek reklamlardan en iyi verimi almanızı sağlar. Bu yazımda Google ADS danışmanlığı nedir ve Google ADS danışmanı neler yapar detaylı şekilde anlatmak istedim.

Google ADS Nedir?

Google ADS eskiden Google AdWords olarak adlandırılmaktaydı. Sonrasında isim değişikliğine giderek Google ADS olmuştur. Google ADS, anahtar kelimelere göre verilen fiyat teklifleri ile Google aramalarında web sitenizin üst sıralarda görünmesini sağlayan bir reklam hizmetidir. Google ADS’de 7 farklı reklam türü mevcuttur. Bunlar; arama ağı, görüntülü reklam ağı, video reklamları, maksimum performans reklamları, uygulama reklamları ve özel reklam türleridir. Bu reklam türlerinin her birinin farklı avantajları, kurulum, optimizasyon ve takip yöntemleri mevcuttur. Reklamların sektörünüz için avantajları doğru tespit edilip profesyonel şekilde kurulumu yapılarsa, firmanıza potansiyel müşteri artışı sağlayacağı gibi ve satışları da çok önemli düzeyde artırabilmektedir.

Google Ads Danışmanlığı Nedir?

Google Ads Danışmanlığı, firmaların veya kişilerin Google reklam paneline hakim, sektörlere uygun reklam türlerini iyi bilen bir uzmandan reklam kampanyalarını yönetmesi, izlemesi ve gerektiğinde optimize etmesi için aldığı hizmettir. Danışmanlık hizmeti sayesinde işletmelerin reklam kampanyaları daha etkili ve verimli olacağından reklamlara harcadıkları bütçelerinin getirisi daha fazla olmaktadır.

Google ADS Danışmanı Kime Denir?

Google ADS Danışmanı, Google reklamlarının kurulumu hakkında bilgili, reklamların performansını artırma konusunda tecrübe sahibi olan ve reklamlar sonucunda ortaya çıkan verileri doğru analiz edebilen kişilere denir.

Herkes Google ADS Danışmanlığı Yapabilir Mi?

Reklam yönetimine ilginiz var ve sürekli araştırıp öğrenerek reklamları takip edebilmeye ayıracak vaktiniz varsa kendiniz de reklamlarınızı yönetebilirsiniz. Ancak reklamlarınız yayınlandıktan sonra ortaya çıkan sonuçları doğru anlayarak bütçenizi daha verimli kullanmak için reklamları optimize etmek; harcanan zaman, bilgi ve tecrübeyle doğru orantılı olduğundan herkes danışmanlık yapamaz diyebiliriz.

Bunun yanında, herhangi bir tecrübe kazanmadan; biraz araştırma yapıp videolar izledikten sonra Google ADS, sosyal medya ve SEO konusunda danışmanlık yaptığını söyleyen pek çok kişi de mevcuttur. Çok büyük bütçede paraları bilgi ve tecrübe eksikliği nedeniyle boşa harcadıkları da söylenebilir.

Google ADS Danışmanlık Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Google ADS danışmanlığı ücretleri sabit olmamakla beraber danışmanlık veren firmanın belirlediği fiyatlandırma politikasına göre değişmektedir. Genel olarak Google ADS danışmanlığı ücretleri; aylık reklam harcamanıza, yayınlanacak reklam kampanyası sayısına, kullanılacak anahtar kelime sayısına, reklamların yayınlanacağı ülkeye ve reklam verilecek sektörün zorluğuna göre belirlenmektedir. Bazı firmalar ise aylık yapılan reklam harcamasını baz alarak belli bir miktara kadar belli bir yüzdelik ücret daha fazlası için farklı bir yüzdelik ücret alabilmektedir.

Ben aylık sabit ücret uygulamaktayım; hizmet veren firmalara sektörün zorluğuna göre belirli bir ücret uygularken, e ticaret yapan firmalara farklı bir ücret politikası uygulamaktayım.

Google ADS Danışmanlığı Hizmetinde Ne Yapıyorum?

Danışmanlık verirken küçük büyük firma ayrımı gözetmeden herkese aynı özeni gösteriyor ve reklamları kurup yönetirken kendi firmamın reklamlarımı yönettiğim gibi ilgileniyorum. Bütçeniz düşükte olsa yüksekte olsa elde olan bütçeyi her zaman en verimli şekilde kullanarak potansiyel müşterilerinizin size ulaşmasını hedefliyorum. Google ADS reklam yönetimi bir süreç olduğundan firma yetkililerinden aldığım geri bildirimler de önemli olmaktadır. Firma sahipleri ile yaptığım durum değerlendirmeleri ve hizmetleri ile ilgili aldığım bilgilerle reklamlardan alınan verimin en üst düzeye çıkarılmasını hedefliyorum.

Reklam Kurulumu

Reklam kurulumunda hizmet sektörü olmanız ya da ya da e-ticaret yapmanız fark etmeksizin reklamların doğru şekilde kurulumu çok önemlidir. Sektöre uygun anahtar kelimelerin belirlenmesi, bu kelimelerin arama hacimlerinin ve rekabet oranlarının değerlendirilmesi reklam kurulumuna başlamadan yaptığım ilk çalışmalardandır. Reklam başlıklarının; uygunluğu, dikkat çekici olması ve diğer öğelerle beraber arama yapan kullanıcıları tıklamaya teşvik etmesi de önem verdiğim konulardandır. Reklam başlıkları ve diğer öğelerde firmanın verdiği hizmetlerle ve sunduğu imkanlarla ilgili doğru bilgiler vererek kullanıcılarda farklı beklentiler oluşmamasına özen gösteririm.

Anahtar kelimeler belirlenirken yeterli arama hacimlerinin olmasına dikkat edilmesi ve eşleşme türlerinin doğru seçilmesi uzmanlık gereken bir konudur. Eşleşme türlerinin doğru seçilmemesi ve kelimelerin tıklama takibi yapılmaması çok sık yapılan hatalardandır. Bu hatalar reklama ayrılan bütçenin çok büyük oranda gereksiz harcanmasına neden olmaktadır.

Anahtar kelimelerin seçimine önemli olduğu gibi kadar kalite puanı da önemlidir. Kalite puanı ortalamanın üstünde olması tıklama maliyetlerini optimize etmek için çok yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı kalite puanı da önem verdiğim konulardandır. Reklamlarını yönettiğim firmalara kelimelerin kalite puanlarını artıracak önerilerde bulunarak açılış sayfalarının düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapmasını sağlamaktayım.

Arama ağı reklamlarının yanında firmanın sektörüne ve reklam verme amacına uygun farklı reklam türleri hakkında da önerilerde bulunurum. Firmanın amacı daha fazla insan tarafından tanınmak ise bu amaca uygun reklam türleri ve stratejiler kullanırken, firmanın amacı satış veya daha fazla müşterinin telefon, WhatsApp ve formlar aracılığıyla iletişime geçmesi ise de bu amaca uygun reklam türleri ve stratejiler kullanırım.

Reklamları doğru kurmamın başarılı bir reklamda çok önemli olsa da potansiyel müşteriler ile ilk etkileşimi yapan firmanın web sitesidir. Web sitesinin güven vermesi ve kullanıcı deneyimi yüksek olması, kullanıcıların firma ile iletişime geçme veya ürünleri satın alma konusundaki davranışlarını da fazlasıyla etkilemektedir. Aynı zamanda web tasarım faaliyetleri de yürüttüğüm için firmalara web sitelerindeki kullanıcı deneyimini iyileştirmeleri konusunda da öneriler vermekteyim.

Eğer bir web siteniz yoksa “Web Tasarım Ajansı” sayfama da göz atıp bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Tıklama Maliyetlerinin Takibi

Reklamların kurulumu yapılıp yayına girmesinden sonraki ilk 10 gün hayati önem taşımaktadır. Reklamlar ilk gösterimlerini alıp tıklanmaya başladığı için potansiyel müşterilerin davranışlarını analiz etmek için en doğru zamandır. Kullanıcılar hangi arama kelimeleri ile reklamları görüyor, hangi arama kelimelerini kullanarak reklamlara tıklıyor sonrasında firmayla iletişime geçme düzeyi, sitede ne kadar zaman harcıyorlar, aradıkları hizmeti ya da ürünü ne düzeyde bulabiliyorlar gibi pek çok faktör reklamların etkililiği konusunda yol gösterici olmaktadır. Bu süreçte firma ile iletişim halinde kalarak reklamların optimizasyon sürecine de başlıyorum.

Bazen kendisi aylarca reklam vermiş ama büyük bütçeler harcamasına rağmen verim alamamış firmalarda benden Google ADS yönetim hizmeti almaya başlamaktadırlar. Bu süreçte daha önce kurulmuş reklamlarını inceleyerek kurulumda yapılmış hataların düzelterek reklamların takibini ve optimizasyon sürecini devam ettirmekteyim.

Kurulum sürecinde belirlediğim anahtar kelimelerin harcamalarını günlük kontrol ederek yaptığım analizler sonucunda reklamlarda kullanımına devem edilmesine ya da kaldırılmasına karar vermekteyim.

Tıklama Maliyetlerinin Düşürülmesine Yönelik Çalışmalar

Reklamlarda sektörel olarak rekabet düzeyleri çok farklıdır. Bazı sektörlerde rekabet az olsa da bu durum reklam bütçesine ve tıklama ücretlerine yansıyacağı için en uygun teklifleri ayarlamaya yönelik çalışmalar yapıyorum. Bunun yanında rekabetin çok fazla olduğu ve yüksek bütçeler harcanan sektörlerde deneyim daha da önem kazandığından, sektöre uygun stratejileri oluşturup sonrasında diğer reklamverenler ile rekabete katılması için izleyeceğim yöntemleri belirleyerek firma ile paylaşırım.

Şu yazımda bu konu hakkında bilgi bulabilirsiniz Google Ads’de Tıklama Ücreti Nasıl Belirlenir

Reklamlar düzenli olarak takip edilerek kelimelerde ve reklam yapılanmasında çalışmalar yaparak maliyetler büyük oranda düşürülebilir.

Gereksiz Tıklamaya Sebep Olan Kelimeleri Engelleme

Negatif anahtar kelime takibi, sürekli takip edilmesi gereken olmazsa olmaz bir işlemdir. Fakat yönetimini devraldığım pek çok reklam hesabında ya hiç yapılmamış ya da birkaç gün takip edilerek sonrasında takibin bırakılmış olduğunu gözlemledim. Rekabetin az olduğu bir sektörde 0,50 kuruştan tıklama alsanız ve her gün gereksiz bir kelimeden 10 tıklama aldığınızda bu gereksiz harcama aylar içinde ciddi miktarlara ulaşıp birkaç günlük bütçenize denk gelebilmektedir. Bunun yanında rekabetin fazla olduğu sektörlerde 1 tıklama 360 TL gibi büyük rakamlar olabildiğinden gereksiz 10 tıklama hiçbir geri dönüş olmadan o günlük bütçenizi bitirebilmektedir.

Negatif anahtar kelime takibi reklamverenin reklam vermedeki amacı doğrultusunda değerlendirmeler yapılarak işlem yapılması gerekmektedir. Örneğin sizin kalıcı makyaj hizmeti verdiğinizi düşünelim. Kullanıcıların bir kısmının evde kalıcı makyaj nasıl yapılır aramasında da çıkabilirsiniz. Bu kullanıcıların sizden hizmet almayacağı ve kendi kendilerine kalıcı makyaj yapmayı öğrenecekleri makale ya da video aradıkları bellidir. Buradaki gibi pek çok arama terimi değerlendirilerek gereksiz tıklama alacak kelimeler belirlenip negatif anahtar kelime olarak tespit edilmeli ve reklamların bu kelimelerden tıklama alması engellenmelidir.

Negatif anahtar kelimelerin takibi reklamlar yayınlandığı müddetçe düzenli olarak takip edilmelidir. Bir ay boyunca hiç negatif kelime çıkmayan bir reklamda bir gün aynı gereksiz kelimeden ard arda tıklamalar alınabilmektedir. Bundan dolayı danışmanlık verdiğim tüm reklam hesaplarında günlük olarak negatif anahtar kelime takibi yapmaktayım.

Hedef Kitleyi Doğru Belirleme

Hedef kitleler verilen hizmetlere ve satılan ürünlere göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Her hizmetin hedef kitlesi aynı olmadığı gibi, e-ticaret sitelerinde satılan ürünlerinde alıcıları farklılık göstermektedir. Hedef kitleyi doğru belirlemek için, satılan ürün ya da sunulan hizmeti bütün yönleriyle analiz edilerek hangi tür kullanıcılara hitap ettiği araştırılmalıdır. Reklam sürecinde kitlelerin yaş, cinsiyet, kullanım alışkanlıkları ve daha birçok kriter değerlendirilerek sürekli optimize edilebilir. Özellikle reklam tıklamalarında, kullanıcıların sitede kalma süreleri ve dolaştıkları sayfalar izlenerek gerekirse yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

Hedef kitlesini bildiğinizi düşündüğünüz pek çok sektörde aksine sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Siz belli bir yaş aralığına odaklanırken sizi tercih eden müşterileriniz farklı bir yaş grubunda olabilmektedir. Bu durum 3-5 günlük reklam sonuçları ile ortaya koyulamayacağı gibi çok derinlemesine yapılan analizler sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu durumlarda verileri doğru değerlendirerek belirli testler yapıp doğru hedef kitleyi bulmak reklam verene büyük katkılar sunacaktır.

Dönüşümleri Kurma ve Çalışmasını Test Etme

Dönüşümler, reklamlara tıklayarak web sitenize gelen kullanıcıların sitede yaptığı davranışları izlemeye yardımcı olur. WhatsApp kullanımının yaygınlaşmasıyla sitelerde hızlı arama telefon butonunun yanında WhatsApp butonunun hem kurumsal sitelere hem de eticaret sitelerine eklenmesini gerekli kılmıştır. Bu sayede kullanıcı sorusunu hemen sorarak ve hızlı yanıt alabildiğinde müşteri memnuniyetinin sağlanması açısından çok faydalı olmuştur. Dolayısıyla reklamlara tıklayıp siteye gelen ziyaretçinin WhatsApp tıklamaları önemli bir dönüşüm sayılabilir. Yine kurumsal firma siteleri için de iletişim sayfasına tıklamak da bir dönüşüm değeri sayılabilir.

Eticaret sitelerinde telefon ve whatsapp tıklamaları dönüşüm sayılabileceği gibi, sepete eklemeler, sipariş sonuç sayfalarınızda dönüşüm değeri olarak sayılabilmektedir. Whatsapp dönüşümü bir potansiyel müşteri olabilmektedir. Ürünlerinizle ilgili sorular sorabilirler ve hızlı yanıtlarla bu potansiyel müşteriyi gerçek müşteriye çevirebilirsiniz. Eticaret sitelerinde sepete ekleme sipariş dönüşümlerinin sipariş dönüşümlerinden fazla olması genellikle normaldir fakat çok ciddi sayıda ise ve siparişler çok azsa bu konuda sitenizle ilgili öneriler sunarım. Siparişe dönüşmemesinin nedeni alımdan vazgeçmek olabildiği gibi sipariş adımları pratik olmayabilir, site güven vermeyebilir veya site çok yavaş olabilir ve kullanıcılar beklemeden sayfayı kapatabilmektedirler. Bütün bu durumları da takip ederek danışmanlık yaptığım firmaya sitelerinde iyileştirmeler yapmaları için geri bildirimlerde bulunmaktayım.

Reklam çıktığımızda dönüşümleri kurmamak ya da doğru şekilde analiz edip takip etmemek çok fazla zaman ve emek harcayarak oluşturduğumuz sistemden yeterli verimi almamamıza neden olur. Reklamların getirisini ve kazandırdıklarını en azından aylık olarak karşılaştırmak başarılı reklamın temel işlemlerinden bir tanesidir.

Dönüşümleri Takip Edip Reklamları Verimli Hale Getirme

Negatif anahtar kelimelerin takip edildiği gibi sürekli ve disiplini olarak takip edilmesi gereken bir süreçtir. Reklamalar onaylandıktan sonra mantıklı kurulmuş dönüşümlerin takibi yapılmalıdır. Dönüşüm sonucunda kullanıcıların davranışları değerlendirilerek, harcama yapan fakat dönüşüm getirmeyen kelimeler tespit edilerek analizler yapılmalıdır. Dönüşümler her gün takip edilmeli, ancak az bir veri ile reklamlarda yeni stratejiler uygulamak doğru olmayacağı için süreci takip edip yeni aksiyonlar almakta fayda vardır.

Dönüşüm kurulumunda bahsettiğim gibi WhatsApp tıklamaları ve telefon butonu tıklamalarında kullanıcıların soruları; tıkladıkları kelimeler ile uygun mu, reklam verme amacıyla bağlantılı mı gibi pek çok sorunun cevabı net olarak değerlendirilmelidir.

Dönüşümlerin takibinde dikkayt edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Hedef kitle, siteye gelen kullanıcıların hareketleri, tıklama alınan şehir ve bölgeler, tıklama alınan saatler, kullanıcıların yaşı cinsiyeti gibi öğeler değerlendirilerek ilerleyen süreçlerde her biri için reklamlarda iyileştirilmeler yapılmalıdır.

Kalite Puanlarını Yükseltme Konusunda Öneriler Sunma

Google ADS reklamlarında kalite puanı genelde kimsenin reklamlarda hata görene kadar dikkat etmediği bir konudur. Normalde de hata almazlarsa üzerinde hiç durulmayan aslında önemli bir meseledir.

Kalite Puanı Nedir ve Reklamlara Katkısı Nelerdir?

Google ADS, reklamda belirlediğimiz kelimelerin uyumluluğunu; alaka düzeyi, beklenen tıklama oranı ve reklama tıkladıktan sonra gidilen açılış sayfası deneyimi üçgeninde inceler. Örnek verme gerekirse; bir tarım marketiniz var ve online tarım makinaları satmaktasınız. Belirlediğiniz “motorlu tırpan” anahtar kelimesini sitenizin ana sayfasına yönlendirmeniz kalite puanınızın düşük olmasına yol açacaktır. Ancak bütün anahtar kelimeleri, o kelimeyle ilgili sayfaya yönlendirirsek hem reklamların tıklama amacı ile uyumlu sayfaya direkt gidilecek hem de siteye giren kullanıcılar reklama tıklama amaçlarındaki ürünü tekrar sitede aramak zorunda kalmayacağından kullanıcı deneyimi açısından da çok başarılı sonuçlar olacaktır.

Yönettiğim bütün reklam hesaplarında belirlediğim ve reklamlarda kullanacağım anahtar kelimeleri en uygun sayfalara yönlendirmek için gerekli çalışmaları yaparım. Bazen ilgili sayfaya yönlendirmekte kalite puanını yükseltmek konusunda çok yeterli olamamaktadır. Bu durumda da reklamlarını yönettiğim kişi ve firmalara ilgili sayfaların iyileştirilmesine yönelik öneriler sunarım. Önerilerim doğrultusunda sitede ve sayfalarda yapacakları iyileştirmelerde hassas davrandıklarında, beraberce reklamları daha verimli hale getirip maliyetleri düşürebiliriz.

Yüksek Kalite Puanının Olması Ne Kazandırır?

Doğru olduğu bilinen yanlışlardan biri de kelimelere ne kadar yüksek tıklama başına maliyet verirsek o kadar üstte çıkılacağı düşüncesidir. Çoğu zaman yönettiğim hesapların sahiplerine öneminde bahsettiğim konuların başında kalite puanının işlevselliği gelmektedir. Örneğin; en yakın rakibiniz aynı anahtar kelimede 3₺ tıklama maliyeti vermekte iken siz 4₺ tıklama maliyeti verdiğinizde reklamlarınızın koşulsuz şartsız onun önünde çıkacağını düşünürsünüz. Bunu pek çok reklamveren böyle düşünse de bu hatalı bir düşüncedir. Açılış sayfası deneyimi, reklam alaka düzeyi ve beklenen tıklama oranına göre belirlenen kalite puanı hangi reklamveren için yüksekse onu avantajı daha fazladır. Burada rakibinizin kalite puanı ortalama altında ve sizin reklamlarda kullandığınız kelimenin kalite puanı ortalamanın üstünde ise, rakibiniz tıklama maliyeti olarak 3₺, siz tıklama maliyeti olarak 2₺ tıklama maliyeti vermişseniz siz üstte çıkarsınız.

Kalite puanını yükseltmek için çalışmalar yapmak Google ADS reklam optimizasyonu için önemli işlemlerden bir tanesidir. Bu çalışma rekabeti yüksek kelimelerde bile maliyetleri düşürmek için hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur.

Kullanıcı Davranışına Göre Öneriler Sunma

Google ADS danışmanlık hizmeti verirken disiplinli olmak ve süreklilik gerekmektedir. Reklamların günlük takip edilmesi, düzenli takiplerle yapılan analizler sonucunda optimizasyonlar yapılarak doğru hamleler ile reklamlardan alınan verimlilik artırılabilir. Danışmanlık hizmeti verdiğim her sektörden ve her bütçeden müşterilerimin reklamlarını aynı titizlikle inceleyip geri bildirimleri alıp detaylı analizler yapıyorum. Reklamların yönetimi sürecinde reklam verenlerden doğru geri bildirimleri alamam benim için çok fazla anlam taşıyor. Kullanıcı deneyimlerine göre sitelerinde önerdiğim tüm iyileştirmeleri hemen yapmaya çalışan reklam verenlerimle daha faydalı çalışmalar yapıyoruz. Reklam optimizasyon süreçlerinde benim geri bildirimlerin ne kadar önemli ve değerli ise, danışmalık verdiğim firmaların sahipleri veya yetkililiklerinden aldığım geri bildirimlerde çok değerlidir. Reklamların başarılı olmasında çok faydalı olmaktadır.

Raporlama

Google ADS reklamlarına başladığımızın 10’uncu gününde bir ilk oluşan veriler üzerinde değerlendirme yaparım. Sonrasında ayda bir kez raporlama yapıp önceki aya göre reklamların durumunu reklam verenler ile değerlendiririm. Bu değerlendirmede reklamların verimliliğini, bütçeyi nasıl harcamışız, sonraki ay ortalama olarak ne kadar bütçe ayırmalıyız bunları görüşmekteyim.

Hesabınızın Google’a Doğrulatma

Yeni açılan ADS reklam hesaplarında, genellikle bir aydan sonra firmanın gerçek olup olmadığının teyit için Google ADS tarafından bir mail ile hesabınızın doğrulanması istenir, doğrulama yapılmazsa reklam gösterimi durdurulur. Reklam hesabınıza girdiğinizde de üstte sarı olarak çıkan şeritte bu uyarı görürsünüz. Ben bu süreçte sizden gerekli bilgi ve belgeleri temin ederek süresi içinde Google ADS hesabınızın doğrulanması için gerekli işlemleri yapmaktayım.

Bu konuda daha fazla bilgi isterseniz “Google ADS Reklamveren Doğrulaması Nasıl Yapılır?” yazımı okuyabilirsiniz.

Google Partner Nedir, Partner Olmanın Şartları Nelerdir?

Google Partner, Google ADS reklam hesaplarının yönetimini ve optimizasyonunu yapma konusunda uzmanlaşmış, Google’da reklam verenlere reklam kurulumları ve yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti veren firma ya da kişilerdir. Google Partner olabilmek için 3 temel şartı sağlaması gerekmektedir.

Son 90 Günlük Reklam Bütçesi Harcaması

ADS danışmanı, Google Partner hesabı ile yönettiği hesapların toplamda, son 90 gün içinde 10.000 USD (dolar) harcamaya ulaşmış olmalıdır. Devam eden zamanlarda da son 90 günlük kullanılan bütçe harcamaları da belirtilen tutarın altına düşmemelidir.

Bu harcanan bütçeyi de, müşteri sayısı ve süreklilik ile sağlama mümkün olmaktadır. Diğer şekilde birkaç reklam hesabına harcama miktarında çok bütçe harcatmak reklam hesaplarının yanlış yönetildiği ve başarısız bir ADS çalışması yapıldığı anlamına gelmektedir.

Google ADS Reklamcılığı Sertifikaları

Google ADS reklamlarında, son 90 gün içinde en az 500 USD (dolar) harcama yapılan reklam türlerinden her biri için sınavları geçerek sertifika almış olunmalıdır. Bu sertifikalar alınan tarihten itibaren 1 yıl geçerli olmaktadır ve her yıl bu sınavları başarı ile tamamlayarak sertifikalarını yenilemeleri gerekmektedir.

Kampanyaların Optimizasyon Puanı

Google Partner hesabı altında yönetilen bütün hesapların optimizasyon puanlarının ortalaması %70’ten yüksek olmalıdır. Optimizasyon puanı, reklamların en verimli şekilde çalışabilmesi ve daha iyi sonuçlar alınabilmesi için yapılan işlemleri kapsamaktadır. Kampanyaların kurulumundan itibaren oluşmaya başlar ve devam eden süreçte yapılan tüm işlemler optimizasyon puanını etkilemektedir. Google ADS önerileri dahil tüm işlemlerin bilgi ve tecrübeyle yönetilmesi sonucunda ortaya optimizasyon puanı çıkar. %70’in altında olan değerler reklam yönetiminde yanlışlıklar olduğunun göstergesi olabilmektedir. Fakat tecrübeli bir Google Partner kampanyaların optimizasyon puanını bu sınırın yakınına dahi düşürmeyecektir.

Firmanın Google Partner Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir kişi ya da firma partner olduğunda Google tarafından ona rozet verilerek Google dizinine eklenir. Google dizininde o firmayı aratarak partner olup olmadığını kontrol edebileceğiniz gibi web sitesinde bulunan partner rozetine tıklayarak Google dizininde ismini ve web sitesi linkini görebiliriz. Bu şekilde de o firmanın Google Ads konusunda uzmanlığını teyit edebilirsiniz.

Google Partner ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Google Partner olan firmalar birden fazla firmaya ADS danışmanlığı yaptığından tecrübesiyle sizin reklamlarınızı da gerektiği gibi optimize edecektir. Google reklam politikalarını da çok iyi bildiğinden dolayı reklamlarınızı da şeffaf bir şekilde yönetecektir. Herhangi bir konuda ilgili Google kaynaklarını hızlıca bularak gerektiğinde teknik destek ekibine ulaşacaktır.

Bir Google Partner ADS güncellemelerini her zaman takip ettiğinden yeni reklam türleri ve Ads’ye gelen yenilikleri vakit kaybetmeden sizin hesabınıza da uygulayacaktır.

Google ADS Danışmanlığı Hizmeti Alırken Bunlara Dikkat Edebilirsiniz

Bu konuyu şöyle değerlendirebilirsiniz; Neredeyse her sektörde uzmanların var olması normal bir durumdur. Sizde yaptığınız işte uzman olabilir ve başarılı işler yapmış olabilirsiniz. Bu seviyeye gelene kadar işi öğrenmek için harcadığınız zamanı, zorlandığınız konuları çözmeye çalışırken kazındığınız deneyimleri biraz düşünün. Yaşadığınız bu süreçlerde verdiğiniz emekler işinizde tecrübe kazanmanızı ve başarılı olmanızı sağladı ve aldığınız her işi de başarılı şekilde tamamlamanızı sağlıyordur. Google ADS reklamları içinde birçok kaynağa, eğitime ve reklamlarınızı nasıl yöneteceğinize dair bilgiye ulaşmanız mümkün olabilir. Peki bütün bunlar yeterli midir?  Teorikte yeterli bilgiye sahip olsanız da uygulama konusundaki deneyimizin ve verileri doğru okuma bilginiz yeterli mi? Yeterli deneyim ve tecrübem yok diyorsanız gereksiz ADS reklamlarında gereksiz tıklamalar ve reklamları yeteri kadar optimize edememenizden kaynaklı olarak çok fazla para harcamanız mümkün.

Özetle; öğrenmeye, deneyim kazanmaya ve yönetmeye yeteri kadar vakit ayıramam diyorsanız profesyonel bir Google ADS uzmanı ile çalışmanız çok daha faydalı olacaktır. Google ADS reklamlarınızın yönetimini profesyonel ellere bırakırken neler yapmalısınız, kısaca anlatacağım.

İlk etapta reklamlardan beklentinizi net bir şekilde belirleyip bu konuda açık olun. İşletmenizin reklamlarını yönetecek uzman ile bir takım olacaksınız ve ikinizde reklamlar ile müşterileriniz artırmayı hedeflemektesiniz. Reklam hedefleriniz ve talepleriniz konusunda açıklayıcı olun ve uzmanın sizden istediği bilgileri kısa sürede temin etmek için zaman ayırmayı unutmayın.

Reklam yönetimi süreçlerinde bilgi paylaşımlarında doğru bilgi vermeye özen gösterin. Google verilerinde görülen dönüşüm, tıklama ve gösterim sayıları gerçeği yansıtır; fakat bu tıklama ve dönüşüm sayılarının ne kadarının reklam amacınızla ilgili ve ne kadarının müşteriye dönüştüğüyle ilgili açık ve tutarlı bilgiler verin. Bunlar yapılırsa ADS danışmanınız tıklamaların amacına ulaşıp ulaşmadığını daha kolay analiz eder ve yolunda gitmeyen bir şeyler varsa size daha faydalı olacak şekilde düzenleme yapabilir.

Çalışacağınız ADS uzmanının da size karşı şeffaf olduğundan emin olun. Bilgisi, deneyimi ile ilgili sorular sorun ve yönettiği hesapların bazılarının reklamlarını aratın. Bu şekilde ADS danışmanı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Aceleci davranmayın. Çalışma hacminizi yükseltmek daha fazla insana ulaşmak istiyorsunuz ama bu tür hizmetlerde adım adım sabırla ilerlemek daha verimli olur.

ADS danışmanınızdan gelen önerileri dikkate alın, bu konuyu yapmamakta olur demeyin. Örneğin sitenizdeki bazı işlemlerin yapılması gerekiyorsa, en kısa sürede yapın ki yönetim süreci daha iyi ilerlesin.

Size gönderilen raporlardaki tıklamaları, dönüşümleri ve harcamaları inceleyin. Uzmanınızla raporlar üzerinde değerlendirmeler yapın. Bu çalışmalarla zamanla reklamlarınızı daha ileriye taşıyıp meyvesini toplayabilesiniz.

Google ADS Reklamalrında Yapılan Temel Hatalar

Yönetimini devralıp danışmanlığına başladığım hesaplarda incelemelerim sırasında gördüğüm geçmişte yapılmış önemli hataları kısaca şöyle listeleyebiliriz;

 • Arama terimlerini inceleyip negatif anahtar kelime takibi yapmamak,
 • Negatif anahtar kelimeleri yanlış girmek,
 • Konum hedeflemelerini yanlış yapmak,
 • Çok sayıda anahtar kelime kullanmak,
 • Zaman planlaması yapmamak,
 • Reklam gücünü yüksek tutmamak,
 • Dönüşümleri kurmamak,
 • Sektörlerine uygun öneriler yerine bütün önerileri uygulamak,
 • Web sitesinin reklamlardan verim almak için uygun olmaması olarak sıralanmaktadır.

Bu hataların detaylarını örneklerle anlattığım “Google ADS Reklamlarında Yapılan Temel Hatalar” yazımda bulabilirsiniz.

Profesyonel Google ADS Reklam Uzmanı mı Aramaktasınız?

Genel olarak ADS danışmanlığını önemli noktalarıyla beraber uyguladığım yöntemleri sizlere anlatmaya çalıştım. Çok farklı sektörlerde pek çok farklı firma ve kişiye Google ADS danışmanlığı verdim ve halen birçok firmaya da danışmanlık hizmeti vermeye devam etmekteyim.

Sizlerde reklam hesaplarınızın yönetimi konusunda, Google ADS reklam uzmanından profesyonel hizmet almak istiyorsanız ya da daha önce kendiniz deneyip çok fazla para ve zaman harcamanıza rağmen verim alamamışsanız benimle iletişime geçip bilgi almaktan çekinmeyin.

Google ADS Danışmanlığı Nedir, Google ADS Danışmanı Neler Yapar

Ücretsiz Google ADS Teklifi Alın

Şimdi formu doldurun temsilcimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

  Konuyla İlgili Yazılar

  Google ADS Reklamları

  Google ADS Reklamlarında Yapılan Temel Hatalar

  Yönetimini devraldığım Google ADS reklam hesaplarında gördüğüm geçmişte yapılmış temel hataları bu yazıda sizlere anlatacağım.[...]

  Devamını Oku

  Google ADS Reklamları SEO WordPress

  Kullandığım WordPress Önbellek (Cache) Eklentileri İncelemelerim

  Web sitelerinde SEO ve kullanıcı deneyimi için hız altın kurallardan bir tanesidir. Hızlı bir web[...]

  Devamını Oku

  Google ADS Reklamları

  Google ADS Reklam Bütçesi Ne Kadar Olmalı, Nasıl Belirlenir?

  Google’da reklam yayınlamak için doğru bütçeyi ve doğru teklif stratejisini belirlemek gerekir. Bu sebeple Google ADS’de[...]

  Devamını Oku

  Google ADS Reklamları SEO WordPress

  WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

  Web sitelerinin pek çok faktörden dolayı hızlı olması çok önemlidir. Kullanıcıların 2-3 saniye içinde giriş[...]

  Devamını Oku

  Google ADS Reklamları

  Google Ads’de Tıklama Ücreti Nasıl Belirlenir?

  Google ADS’de bir tıklama ücreti “Tıklama Başına Maliyet (TBM)” olarak tanımlanır. Tıklama Başına Maliyet (TBM)[...]

  Devamını Oku

  Google ADS Reklamları

  Google ADS Reklamlarında Boşa Giden Paralar

  Pek çok işletme internet kullanıcılarının kendilerine ulaşması için Google ADS reklamlarını kullanmaktadır. Bunlardan bir kısmı[...]

  Devamını Oku

  Google ADS Reklamları

  Google Reklamları mı? Facebook Instagram Reklamları mı?

  Özellikle ilk defa reklam verecek kişiler reklamlarımı nerede versem benim için daha faydalı olur daha[...]

  Devamını Oku

  Genel Google ADS Reklamları

  Google ADS Reklamveren Doğrulaması Nasıl Yapılır?

  Google ADS yakın zamanda pek çok reklam verenden işletme faaliyetlerini doğrulamasını istemektedir. Bu işlem için[...]

  Devamını Oku