Google ADS Reklamveren Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google ADS yakın zamanda pek çok reklam verenden işletme faaliyetlerini doğrulamasını istemektedir. Bu işlem için Google bize 30 gün süre vermektedir. 30 gün içinde yapılmazsa reklamlarımız duraklatılmakta ve doğrulama yapana kadar yayınlanmamaktadır. Doğrulama yapıldıktan sonra yine kaldığımız yerden reklam yayınlamaya devam edebilmekteyiz. Tabi şu anda bütün hesaplardan Google ADS reklamveren doğrulaması istemese de yakın zamanda herkesten isteyebilir.

Google ADS’nin bunu yapmaktaki amacı gerçek işletmelerin reklam vermesi ve gerçek olmayan kişilerin ya da işletmelerin reklam vermesinin önüne geçmesi diyebiliriz. Bence de bu işlem çok faydalı oldu diyebiliriz. Gerçek işletme olmayan reklamların bir nebze de olsun yayınlanmasının önüne geçilebilir.

Bu işlem genelde 3 adımdan oluşmaktadır ve sorular her hesapta aynı olmayabilir:

İşletmeniz Hakkında Bölümü

Bu bölümde daha çok firmanız hakkında bilgiler talep etmektedir;

  • İşletmenizin bir reklam ajansı olup olmadığı,
  • Reklamlar için kimin ödeme yaptığı (sizin mi, ajansın mı, patronunuzun mu vb.),
  • Reklamını yaptığınız ürün ve hizmetlerin sizin mi olduğu yoksa bayi ya da anlaşmalı bir yer mi olduğunuz,
  • Faaliyet gösterdiğiniz sektörün hangisi olduğunu veya birden fazla sektörde iş yapıyorsanız bunların bilgisi

Kimliğinizi Doğrulama

Bu adımda kimliğinizin ön yüzü ya da ehliyetinizin ön yüzünün net bir fotoğrafı yeterli olmaktadır. Fotoğrafınızın net görünmesi çok önemlidir. Fotoğraf net değilse kabul etmiyor. Pasaport ta kabul edilmektedir.

İşletme Faaliyetlerinizi Doğrulama

Burada size bir form açılmakta ve işletme faaliyetlerinizle ilgili yazılar yazmanız istenmektedir. Mesela ofis ya da iş yerinizde mi hizmet verdiğiniz, müşterilerle nasıl irtibata geçtiğiniz, hizmetlerinizi müşterilerin evinde ofisinde mi sunduğunuz gibi sorular olmaktadır. Kullanıcı bilgilerini web siteniz aracılığı ile toplayıp toplamadığınız da sorulmaktadır. Bunun yanında web sitenizdeki gizlilik politikası sayfasının linki de zorunlu olmuştur. Gizlilik politikası sayfası yoksa doğrulama işlemlerine başlamadan öne gizlilik politikası sayfası da yapmanız çok faydalı olacaktır. “Gizlilik Politikası” sayfasını “no index” yapmayı unutmayın yoksa google ve diğer arama motorları bu sayfayı indeksleyerek aramalarda çıkartabilir.

Bu formdaki sorulara açık ve net cevaplar vermeniz Google ADS reklamveren doğrulaması için önemlidir. Burada en önemli kritik konu verdiğiniz bilgileri doğrulayıcı resmi belgeleriniz olmasıdır. Vergi levhası, faaliyet belgesi vb olabilmektedir.

Google ADS Reklamveren doğrulama sürecince bazı sektörlerde nadir de olsa başka belge ve bilgiler de istenebilmektedir. Google ADS’nin bu işlemi reklamlardaki kaliteyi artıracağını düşünmekteyim.

Bir Reklam Ajansı İle Çalışıyorsanız

Google reklamlarınızı bir ajans yönetiyorsa; reklamveren doğrulama sürecinde çalıştığınız reklam ajansının da bilgilerine de ihtiyaç olacaktır. Ajansın vergi levhası, işletmeniz ile bağını kanıtlayacak firmanıza kestiği bir fatura, adresi, reklam hesaplarında hangi işlemleri yaptığı da önemlidir.

Reklamveren doğrulama programının; kullanıcıların doğru reklamlarla buluşması adına ileride çok faydalı olacağını düşünüyorum. Güvenilir hizmet ya da kaliteli ürün arayışında olan kullanıcılara daha sağlıklı bilgiler verebilir.

Sizin de reklam hesabınızda reklamveren doğrulaması istenmişse bana ulaşıp destek talebinde bulunabilirsiniz. Profesyonel ADS danışmanlığı hizmeti almak isterseniz “Ads Danışmanlığı” sayfasına göz atabilirsiniz.

Bilgi ve Fiyat Alın