Google ADS Reklamveren Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google ADS Reklamveren Doğrulama, google hesap doğrulama

Google ADS yakın zamanda pek çok reklam verenden işletme faaliyetlerini doğrulamasını istemektedir. Bu işlem için Google bize 30 gün süre vermektedir. 30 gün içinde yapılmazsa reklamlarımız duraklatılmakta ve doğrulama yapana kadar yayınlanmamaktadır. Doğrulama yapıldıktan sonra yine kaldığımız yerden reklam yayınlamaya devam edebilmekteyiz. Tabi şu anda bütün hesaplardan Google ADS reklamveren doğrulaması (Google hesap doğrulama) istemese de yakın zamanda herkesten isteyebilir.

Google ADS’nin bunu yapmaktaki amacı gerçek işletmelerin reklam vermesi ve gerçek olmayan kişilerin ya da işletmelerin reklam vermesinin önüne geçmesi diyebiliriz. Bence de bu işlem çok faydalı oldu diyebiliriz. Gerçek işletme olmayan reklamların bir nebze de olsun yayınlanmasının önüne geçilebilir. Bu işlemi, Google ADS panelinizde siz yapabileceğiniz gibi hizmet aldığınız bir Web Tasarım Ajansı veya Google ADS danışmanı varsa onlardan da yardım alabilirsiniz.

Bu işlem genelde 3 adımdan oluşmaktadır ve sorular her hesapta aynı olmayabilir:

İşletmeniz Hakkında Bölümü

Bu bölümde daha çok firmanız hakkında bilgiler talep etmektedir;

  • İşletmenizin bir reklam ajansı olup olmadığı,
  • Reklamlar için kimin ödeme yaptığı (sizin mi, ajansın mı, patronunuzun mu vb.),
  • Reklamını yaptığınız ürün ve hizmetlerin sizin mi olduğu yoksa bayi ya da anlaşmalı bir yer mi olduğunuz,
  • Faaliyet gösterdiğiniz sektörün hangisi olduğunu veya birden fazla sektörde iş yapıyorsanız bunların bilgisi

Kimliğinizi Doğrulama

Bu adımda kimliğinizin ön yüzü ya da ehliyetinizin ön yüzünün net bir fotoğrafı yeterli olmaktadır. Fotoğrafınızın net görünmesi çok önemlidir. Fotoğraf net değilse kabul edilmiyor. Pasaportta kabul edilen belgeler arasındadır. Burada dikkat etmeniz gereken konu, Google hesabınızda isim olarak kimliğini göndereceğiniz kişinin tam adı soyadı yazmalıdır. İşletme ismi ya da öylesine yazdığınız bir isim olmamasına dikkat etmelisiniz.

İşletme Faaliyetlerinizi Doğrulama

Burada size bir form açılmakta ve işletme faaliyetlerinizle ilgili yazılar yazmanız istenmektedir. Mesela ofis ya da iş yerinizde mi hizmet verdiğiniz, müşterilerle nasıl irtibata geçtiğiniz, hizmetlerinizi müşterilerin evinde ofisinde mi sunduğunuz gibi sorular olmaktadır. Kullanıcı bilgilerini web siteniz aracılığı ile toplayıp toplamadığınız da sorulmaktadır. Bunun yanında web sitenizdeki gizlilik politikası sayfasının linki de zorunlu olmuştur. Gizlilik politikası sayfası yoksa doğrulama işlemlerine başlamadan öne gizlilik politikası sayfası da yapmanız çok faydalı olacaktır. “Gizlilik Politikası” sayfasını “no index” yapmayı unutmayın yoksa google ve diğer arama motorları bu sayfayı indeksleyerek aramalarda çıkartabilir.

Bu formdaki sorulara açık ve net cevaplar vermeniz Google ADS reklamveren doğrulaması için önemlidir. Burada en önemli kritik konu verdiğiniz bilgileri doğrulayıcı resmi belgeleriniz olmasıdır. Vergi levhası, faaliyet belgesi vb olabilmektedir.

Google ADS Reklamveren doğrulama sürecince bazı sektörlerde nadir de olsa başka belge ve bilgiler de istenebilmektedir. Google ADS’nin bu işlemi reklamlardaki kaliteyi artıracağını düşünmekteyim.

Bu adım için linke tıkladığınızda sizden işletme faaliyetlerinizle ilgili soruları cevaplayacağınız bir forma yönlendirileceksiniz. Bu formda doldurmanız gereken 5 bölüm vardır.

Reklamverenin Temel Bilgileri

10 basamaklı müşteri kimliğinizi hesapta göründüğü gibi giriniz, bu ADS hesabında reklam çıktığınız web sitesi adresini tam ve doğru olarak giriniz. Farklı web sitesi adresi girmeyiniz, bu hesapta reklam verdiğiniz sitenin adresini giriniz.

4’üncü soruda vereceğiniz cevaba göre ek bilgiler girmeniz istenebiliyor. Ödemeleri kimin yaptığı sorusundan sonra işletmenizin vergi levhanızda geçtiği şekilde adını giriniz ve sonrasındaki dosya yükleme kısmına muhasebecinizden vergi levhanızın en güncel halini alıp yükleyiniz. Hesabınızdaki reklamları yöneten bir ajans ya da kişi varsa onun bilgilerini, yaptığı işleri ve işletmenizle resmi ilişkisini kanıtlayan belgeler yüklemelisiniz.

İşletmeniz Hakkında Bilgiler

Buradaki bilgileri resmi evraklarda ve web sitenizde göründüğü şekilde tam ve eksiksiz girmelisiniz. Dolduracağınız bilgilerin hem resmi belgelerde hem de web sitenizde bulunan bilgilerle eşleşmesi doğrulama sürecinin başarılı olması için etkili olmaktadır.

Verdiğiniz Hizmetlerle İlgili Kısım

İletmeniz tarafından verilen hizmetleri ve bu hizmetlerin müşterilere nasıl sunulduğunu anlatmalısınız. Müşterileriniz size nasıl ulaşıyor, ofisinizde mi görüşme yapıyorsunuz yoksa adreslerine gidip yerinde mi hizmet veriyorsunuz, sizden hizmet alan hedef kitlenin özellikleri gibi sorulara yine açıklayıcı ve doğru şekilde cevap vermelisiniz. Ürün satıyor ya da bayii olarak hizmet veriyorsanız müşterilere karşı sorumluluğun kime ait olduğunu seçerek sonraki adımda bu durumu ayrıntılı açıklamalısınız.

Web Sitesi ve Reklamların Yönetimi

Web sitenizin tasarımı ve içeriğinin hazırlanmasını kimin yaptığı, reklam metinleri ve ayarlamaları kimin yaptığı, ödemelerin kim tarafından yapıldığı ve bu işi yapabilmeniz için gerekli  belgelerinizin bilgilerinin girilmesiyle işlemler bitiyor.

En son kısımda sizin eklemek istediğiniz bilgi varsa o kısmı da doldurup formu gönderiyorsunuz. 5-7 iş günü gibi bir sürede sonuçlar hem reklam hesabınızda uyarı olarak çıkıyor hem de size mail olarak geliyor. Her şeyi doğru yapmışsanız işletme faaliyetleriniz de doğrulanmış oluyor.

Yanlış beyanda bulunmanız doğrulama sürecinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

doğrulaması olumsuz sonuçlanan google ads hesabı
Doğrulaması Olumsuz Sonuçlanan Google ADS Hesabı Görüntüsü

Bir Reklam Ajansı İle Çalışıyorsanız

Google reklamlarınızı bir ajans yönetiyorsa; reklamveren doğrulama sürecinde çalıştığınız reklam ajansının da bilgilerine de ihtiyaç olacaktır. Ajansın vergi levhası, işletmeniz ile bağını kanıtlayacak firmanıza kestiği bir fatura, adresi, reklam hesaplarında hangi işlemleri yaptığı da önemlidir.

Doğrulama Sonucunu Nasıl Görebilirim?

Hesabınızın doğrulama durumunu Ads hesabınızda “faturalandırma” ayarları altında “Reklamveren doğrulaması” kısmından kontrol edebilirsiniz. Formu doldurup gerekli belgeleri gönderdikten sonra 5-7 iş günü içerisinde doğrulama durumunuzu onaylandığı yada ek belgeler gerektiğini belirten bir e-posta alacaksınız. Ek belgeler istendiği taktirde, formu tekrar doldurup ek belgelerle ile beraber tekrar göndermeniz gerekmektedir. Başarısız olmuşsa tekrar başvurabilirsiniz.

Google ADS ve diğer platformlarında 15 Mart 2023’te olan genel güncelleme ile bazen çok zorlayıcı olan bu süreç biraz daha kolaylaştı diyebilirim.

Reklam veren doğrulama sürecinde işletmenizi nasıl doğrulayacağınız ile ilgili yukarıda anlattıklarımın uygulamalı videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. Bu videoda öncelikle doğrulanmış bir ADS işletme hesabı nasıl görünür onu gösterdim ve ardından “İşletme faaliyetlerinizi doğrulayın” formunu nasıl dolduracağınız ile ilgili adım adım bilgiler verdim.

Google, yakın zamanda gönderdiği maille Google hesap doğrulama (reklam veren doğrulaması) yapmayan firma ve kişilere de ileriki bir zamanda destek vermeyeceğinide şimdiden bildirmeye başladı.

Reklamveren doğrulama programının; kullanıcıların doğru reklamlarla buluşması adına ileride çok faydalı olacağını düşünüyorum. Güvenilir hizmet ya da kaliteli ürün arayışında olan kullanıcılara daha sağlıklı bilgiler verebilir.

Profesyonel ADS danışmanlığı hizmeti almak isterseniz “Ads Danışmanlığı” sayfasına göz atabilirsiniz.

Aşağıda farklı sektör ve alanlarda faaliyet gösteren firma ve kişilerin ADS doğrulaması yapılmış hesaplarındaki görünümü görebilirsiniz. Farklı alanlarda ve hesap durumunuza göre farklı işlemler gerekebilmektedir.