Google Reklamları mı? Facebook Instagram Reklamları mı?

Google Reklamları mı? Facebook, Instagram Reklamları mı?

Özellikle ilk defa reklam verecek kişiler reklamlarımı nerede versem benim için daha faydalı olur daha çok insan firmamı tanır ve hizmet alır diyerek bir araştırma içine girmektedir. Bu yazımda Google ADS ve Facebook ADS reklamlarının mantığını ve ücretlerini anlattım.

Google ve Facebook iki ayrı şirkettir. İki şirkette farklı platformlarda, kullanıcıları farklı türlerde içeriklerle buluşturmaktadır. Reklam çeşitleri, reklam politikaları ve reklam gösterme biçimleri apayrıdır. Öncelikle reklamlarınızı hangi platformlarda gösteriyorlar ona bakalım:

Google’un Reklam Yayınladığı Platformlar:

  • Google Arama Motoru
  • Youtube
  • Gmail
  • İş Ortağı Web Siteleri
  • Mobil Uygulamalar

Facebook’un Reklam Yayınladığı Platformlar:

  • İnstagram
  • Facebook
  • Messenger

Google ADS’nin Reklamlarının Mantığı Nedir?

Reklamlarınız Google arama ağında belirlediğiniz anahtar kelimelere göre gösterileceği gibi, belirlediğiniz ilgi alanlarına göre Youtube ya da Google iş ortağı web sitelerinde de gösterilebilmektedir. Youtube hariç diğer platformlarda sadece reklamlarınız tıklandığında ödeme yaparsınız. Google ADS’de bütçe üzerinde tam kontrol sağlayabilirsiniz. Günlük, aylık bütçe belirleyebilir ve tıklama başına ödeyeceğiniz ücretlere sınır koyabilirsiniz.

Google ADS sunduğunuz hizmetleri ya da sattığınız ürünleri arayanlara reklamlarınızı göstermektedir. Bu sebeple doğru kişilere reklamlarınız gösterilir. Sektöre yeni giren bir işletme iseniz sektörünüze ilgi duyan kişilere çok rahatlıkla reklamlarınızı gösterip firmanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. Dünya çapında Google ADS ile internet kullanıcılarının %95’ine reklam gösterebilme şansına sahipsiniz.

Google ADS’de yaş, cinsiyet, konum ve dil seçenekleri ile kullanıcılara nokta atışı ulaşabilmeniz mümkündür. Web sitenizin olması Google reklamları için çok önemlidir.

Eğer bir web siteniz yok ise “Web Tasarım hakkında bilgi alabilirisiniz.

Facebook ADS’nin Reklamlarının Mantığı Nedir?

Reklamlarınız ister Facebook’ta isterseniz Instagram’da ya da diğer Facebook platformlarında seçiminize göre yayınlanır. Gösterim başına ücret ödersiniz. Herhangi bir anahtar kelime kullanma olmadan kitleleri hedefliyorsunuz. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre reklamlarınız gösteriliyor. İlgi alanına göre hedefleme olduğundan reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğini anlamak için sonuçlara bakıyorsunuz. Sürekli denemeler yapmanız gerekiyor.

Reklamlarınız için ilgi çekici görseller ve videolar kullanmanız gerekir. Reklamlarda etkileşim için whatsapp mesajları, özel mesaj ya da web siteye yönlendirme yapabiliyorsunuz. Tabi seçiminize göre maliyetler de değişiyor.

Hangi Platform Daha Ucuz

Google ADS’de reklamlarınız tıklanınca ücret ödüyorsunuz. Bunun yanında Google aramalarında belirlediğiniz anahtar kelimeler açık arttırmaya girip tıklama başına en fazla ücret veren firmanın reklamları ilk sırada gösteriliyor. Google reklamlarda yazdığınız anahtar kelimeyi arayan bugün 1000 kişi ise o anahtar kelimede reklam verenlerin reklamları belirledikleri günlük bütçe oranında 1000 kişiye ilk sırada gösterilir.

Facebook, Instagram’da; gösterim başına ücret ödendiğinden belirlediğiniz şehirde yaşayan kullanıcılara ilgi alanına göre gösterilir ama o anda sizin hizmetinize ihtiyaç duyup duyamadıklarını bilemiyorsunuz. Facebook – Instagram da yayınladığınız görseller kullanıcıların ilgisini çekerek sizden bilgi ve fiyat talep edebilmekteler. Belirlediğiniz hedef kitleye gösterilebilecek reklam oranı vardır ve o hedef kitle için diğer reklam verenler de reklam vermişler ise gösterim maliyetleri artmaktadır.

Reklam fiyatları her iki platformda da; sektöre ve o kitleye reklam verenlerin sayısı oranında rekabete göre değişmektedir.

Sektöre Göre Nerede Reklam Verilmeli

Google ADS’de Reklam Vermesi Gereken Sektörler

Reklam vereceğiniz yeri seçerken sektörünüz ve insanların ihtiyaçları çok önemlidir. İhtiyaçları doğru tespit edip ona göre hareket etmeliyiz.

İnsanların hemen alması gereken bir hizmet sunuyorsanız Google ADS’de reklam vermelisiniz. Örneğin; temizlik firması, evden eve nakliyat firması, çilingir, beyaz eşya servisi ya da diğer teknik servis hizmetlerini veriyorsanız.

Sağlık alanında faaliyet gösteriyorsanız ve tedavi ettiğiniz hastalıkları olan insanların sizi bulmasını istiyorsanız Google ADS sizin için doğru tercihtir. Örneğin; obezite tedavisi yapıyorsanız, diyetisyen iseniz ya da psikolog iseniz Google ADS’yi tercih edebilirsiniz.

Online satış yapan bir web siteniz varsa Google ADS’de sizin için büyük kitleler vardır. Örneğin; tarım ekipmanları satıyor olabilirsiniz, özel üretim ayakkabılar satıyor olabilirsiniz.

Facebook ve Instagram’da Reklam Vermesi Gereken Sektörler

İster yerel olsun isterseniz ülke çapında faaliyet gösteren firma olun; varlığınızı internet kullanıcılarına duyurmak için en kolay yollardan biri Facebook -Instagram reklamlarıdır. Örneğin; dil kursu, bir oto yıkamacı ya da teknik servis olabilirsiniz. Facebook-Instagram reklamları sayesinde seçtiğiniz konumlarda pek çok insana adınızı duyurabilirsiniz. Özellikle yeni açılmış iseniz çok faydalı olmaktadır.

Çok fazla insanın sahip olduğu bir soruna çözüm bulmuş iseniz; sorunlarının farkında olmayan ya da çözümü olmadığını düşünüp arama motorlarında arama yapmayan insanlara ulaşmak için Facebook-Instagram reklamları ile bu kitleye ulaşabilirsiniz.

Konunun Özeti

Sektörünüze ve reklam verme amacınıza göre seçiminiz sizin için çok faydalı olacaktır. Boş yere reklam bütçenizi harcamak yerine biraz araştırarak doğru reklam platformu seçimi ile müşterileriniz artırabilirsiniz. Reklam verme konusunda herhangi bir bilginiz yok ise bir profesyonelden yardım almanız faydanıza olacaktır. Bu şekilde hem paranız hem de zamanınızı boşa harcamamış olursunuz.

Profesyonel ADS yönetim hizmeti hakkında bilgi almak isterseniz “Google ADS Danışmanlığı sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın