Ücretsiz WordPress SEO Eklentisi: The SEO Framework

The Seo Framework, Ücretsiz Wordpress Seo Eklentisi

WordPress ile ilgili detaylı içerikleri bizzat kendi projelerimde kullanarak ortaya çıkan sonuçlarla beraber hem burada hem de Youtube ve Instagram da sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda da WordPress kullananlara SEO çalışmalarında çok faydalı olacağını düşündüğüm bir eklentiyi anlatacağım. Hollanda merkezli bu eklentiyi 2 yıldır WordPress sitelerde kullanarak sonuçlarını görme fırsatım oldu. Daha iyisini bulana kadar da yeni kurulumunu yaptığım sitelerimde bu ücretsiz WordPress SEO eklentisini kullanacağımı sizlere söyleyebilirim.

The SEO Framework Eklentisi

WordPress sitelerde SEO çalışmaları yapmak için bir eklenti kullanmak artık vazgeçilmez olmuştur. Ben de popüler SEO eklentilerini WordPress kurulumunu yaptığım sitelerde kullanırken yeni ve farklı eklenti arayışlarım sırasında The SEO Framework’u keşfettim. Pek çok özelliği ile en çok kullandığım wordpress eklentileri arasında yerini almıştır.

The SEO Framework eklentisinde, popüler SEO eklentilerinden olan Yoast SEO, Rank Math ve All in One SEO gibi eklentilerin pek çok özelliği mevcuttur.

The SEO Framework Eklentisinin Öne Çıkan Özellikleri

The SEO Framework eklentisinin çok farklı ve faydalı özellikleri olsa da ben genel hatlarıyla tercih etme nedenlerimi burada anlatacağım.

Ücretsiz

Profesyonel SEO çalışmasında kullanabileceğiniz bütün özellikler ücretsiz bir şekilde tek bir eklentide sunulmaktadır. The SEO Framework’un ücretsiz olması ve diğer SEO eklentilerinin premium sürümlerinde olan çoğu özelliğin bulunması benim için en önemli tercih nedenleri arasındadır.

Reklamsız

Ücretsiz WordPress SEO eklentilerinde reklam bulunmakta ya da ücretli sürümüne geçiş için sürekli sizi teşvik etmektedir. Fakat The SEO Framework eklentisinde herhangi bir reklam ya da ücretli sürümünü satın almaya yönlendirme yoktur. Ücretli ekstra özellikleri olsa da ücretsiz sürümü ile gelen özellikleri profesyonel SEO için gerekli tüm özellikleri barındırmaktadır.

Türkçe

Türkçe dili ile beraber 23 farklı dilde çevirisi mevcuttur. Eklentinin tamamının Türkçe olduğunu söyleyemeyiz fakat büyük bir kısmının çevirisi yapılmış durumdadır. Kullanım sırasında SEO panelinde bütün ayarlarla ilgili açıklamalar örneklemeler ile beraber verilmiştir.

Destek

Kendi sitemde kullanırken karşılaştığım bir sorunda wordpress.org’da desteğe yazdığımda 24 saat geçmeden hızlı bir şekilde çözümü sundular. Bundan dolayı destek olarak çok iyiler diyebilirim. Desteğe İngilizce yazdım fakat Türkçe yazsanız da belki destek verebilirler diye düşünüyorum.

Hızlı

Web sitenizi yavaşlatmayan pek çok özelliği olup optimize ve hızlı sunucu kaynaklarını az kullanan bir WordPress SEO eklentisi olması diğer bir olumlu özelliğidir.

Yavaş bir siteye sahipseniz  “WordPress Site Hızlandırma” yazıma da göz atabilirsiniz.

Tema Uyumluluğu

Kullandığım pek çok temayla uyumlu çalıştı ve hem WordPress güncellemeleri hem de diğer eklentilerin güncellenmesi sonrasında hiçbir hata vermemektedir. Bu sebeple sizlerde web sitelerinizde farklı temalarla beraber kullanabilirsiniz.

Güncelleme

Sürekli daha iyi performans için güncellenmektedir ve bu sırada eski WordPress sürümleri ve eklentileri ile uyumlu çalışmaktadır.

Bütünleşik Site Haritası

Site haritasını otomatik bir şekilde oluşturmaktadır. İstendiği taktirde arama motorlarının sayfaları ve yazıları indekslemesini hariç tutabilmektesiniz. Arşive ekleme, bağlantı takibi, 301 yönlendirmesi ve diğer özellikleri mevcuttur.

Kullanım Kolaylığı

WordPress’te SEO yapmak için kullanımı en kolay eklentiler arasındadır. Bir yazı yazdığınızda yazıya eklediğiniz başlığı otomatik meta başlığına eklemektedir. Hatta yazının içinden otomatik olarak yazı meta açıklamasını da oluşturmaktadır. Tabi isterseniz başlığı ve açıklamayı manuel olarak düzenleme imkanına sahipsiniz. Bunun yanında meta başlığı, meta açıklaması için karakter sayısı göstergesi ile sizi yönlendirmektedir. Open Graph, Facebook ve Twitter Kartlarını otomatik oluşturabildiği gibi manuel düzenleme de yapabilmektesiniz.

Ücretsiz En İyi WordPress SEO Eklentisi

Kullandığım pek çok SEO eklentisinden sonra testlerim ve denemelerimde gördüm ki ücretsiz en iyi SEO eklentisi olarak The SEO Framework şu anda en başarılı eklentiler arasındadır. ayarları kolay, türkçe ve reklamsız olmasıyla ücretsiz eklentiler arasında en iyisidir diyebilirim.

ÖZET

The SEO Framework WordPress eklentisinin; ücretsiz, reklamsız ve Türkçe çevirisinin olmasının yanında hızlı ve kullanım kolaylığı olması benim için tercih nedeni olmuştur. Şu anda kendi sitemde de bu eklentiyi kullanmaktayım. Bilmediğim çok daha iyi başka SEO eklentileri de vardır ya da yakın zamanda yayınlanacaktır.

Eklentiyi wordpress kütüphanesinde “The SEO Framework” linkinden daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.